Škodliviny v našem bytě

.

Naše představa, že náš byt je pro nás zdravotně bez nebezpečí, je jen iluze. I přes veškerou snahu škodliviny eliminovat na co nejmenší míru, je jich stále dost a těžko se jich zbavujeme. Tyto použité materiály, ve kterých se škodlivé látky nacházejí, najdeme skoro v každém zařizovacím předmětu. A nemusí to být jen předměty. Škodlivé látky mohou produkovat květiny v bytě, barvy použité v interiéru nebo ošetření stěn. Dalším škodlivým faktorem jsou pak mikroorganismy a plísně, které se tvoří současně s naším bydlením a jen velmi těžko se jich zbavujeme.

zelená kuchyň

Zdravotní projevy působení bytových škodlivin na organismus

          Podrážděné slzící oči

          Tlak na plicích

          Podráždění kůže

          Únava organismu

          Nespavost

          Depresivní nálady

Co všechno nám může škodit

1/ Polyvinylchlorid

 Obsažen v PVC a plastových kabelech. Poškozuje játra, ledviny, hormonální a reprodukční systém. U dětí způsobují často alergie a oslabují imunitu.

2/ Barvy a nátěry

Obsahují pigmenty, rozpouštědla a aditiva. Dráždí sliznice, poškozují játra, nervový systém, může docházet k poruchám tvorby krve.

3/ Plísně

Mikroskopické plísně se vyskytují v ovzduší bytu, jejich spory poškozují dýchací systém, na který působí toxicky. Vyvolávají těžké alergické stavy.

4/Formaldehyd

Vypařuje se z dřevotřísek, lepidel a podlah z lamina a tmelů. Dráždí sliznice, chronické bolesti hlavy a ekzémy. Může podporovat rakovinné bujení.

5/ Spalování zemního plynu

Směs oxidu dusíku, která vzniká při spalování plynu, dráždí sliznice, způsobuje slizniční a oční záněty, alergické stavy.
plastové láhve v síti

6/ Tapety

Vinylové tapety mají vrchní vrstvu z vinylu, který uvolňuje stejné škodliviny, jako PVC. Vliv na náš organismus mají tapetová lepidla.

Je jen na nás, jak si budeme svoje bydlení vybavovat s ohledem na skutečnosti, které jsou známé a podle kterých můžeme pořizovat zejména takové vybavení bytu, aby bylo co nejméně škodlivé k našemu organismu. Není totiž vše, co je hezké, také bezpečné.

 

.

.