Malé děti malé starosti, velké děti velké starosti. Alespoň tak, se to létá říká. A něco na tom bude. Pokud máte malé děti, které dají bezesporu pořádně zabrat, nevyčerpejte si všechny vaše síly na toto jejích období vzdoru. Přijde totiž horšíPUBERTA. Ale nemějte obavy, pokud budete sami v sobě vyrovnaní a připravení vše zvládnout, tak toto období zcela jistě ustojíte.
dívka s piercingy

Dejte dětem možnost, udělat vlastní chyby

Pokud si už dopředu myslíte, že jakmile jich upozorníte na vaše chyby, které jste se ve vašem mládí dopustili vy, tak si z vás vezmou příklad, pletete se. To, že jim řeknete o vašich omylech, na které nejste zrovna pyšní, jim dá určitým způsobem zelenou, zkusit to taky. Můžete jich maximálně naučit už od malička, co se smí a co ne, ale nahnat jim do hlavy myšlenku, že vy jste to udělali takto a nevyšlo to, jim skutečně nic nedá. Dejte jim prostor zkusit si to na vlastní kůži, ať si později můžou sami rozhodnout, jestli udělali dobře. Takhle se buduje zodpovědnost.
chlapec před dospíváním

ZÁKAZY = ZVĚDAVOST

Jistě, jsou situace, ve kterých nadevše zdůrazňujete, že tohle nesmí, a že mu to zakazujete. Ovšem s takovým přístupem, v nich vzbuzujete pocit zvědavosti a vzdoru proti vašemu názoru. S tím musíte počítat. V pubertě děti berou rodiče za jakési nepřátele, proto jim nedávejte důvody, aby jste si je znepřátelili ještě o něco více. Nebojte se, časem se to upraví, ale bohužel každý rodič, si musí projít pubertou svých dětí. Místo zákazů jim raději rozšiřte obzory, jak by to mohlo jít jinak. Protože vždycky to jde i jinou cestou.
rodina ilustrace

Rodič není kamarád, ale velitel

Musíte mít na paměti, že s vaším dítětem nemůžete kamarádit. Ano, do určitý míry to samozřejmě jde, ale v žádném případě vás nesmí pokládat za sobě rovného, nebo dokonce jako jeho kamaráda. Vy jste jeho autorita a ve vás, musí mít respekt. Proto se snažte s ním, co možno nejvíce vycházet, ale nedovolte mu, aby s vámi mluvil jako se svým vrstevníkem. Pořád platí pravidlo, že pro svolení a večerku, si musí dojít za vámi. A také mu musí být jasné, že jeho neuvážené kroky, s ním budete probírat a nemávnete nad nimi rukou. Aby vaše děti přežili svou pubertu, potřebují vás jako rodiče k tomu, aby jste jim ukázali směr a byli tady pro ně, když si nebudou vědět pomoci sami.

Related Post