Podle výzkumu ze začátku tohoto roku si nezaručíte delší životnost pračky, ledničky nebo sušičky ani tím, že do ní více investujete. Všechny vydrží přibližně stejně dlouhou dobu, a to je přibližně sedm až deset let.
1.       Vyvářka – pokud chcete prodloužit životnost svého spotřebiče, spusťte tento program alespoň jednou za pět týdnů
2.       Samočisticí režim pračky – ten byste měli spustit alespoň jednou za rok, nebo do pračky nasypat kyselinu citronovou a zapnout ji prázdnou na nejdelší program.
nastavení pračky
Pokud jste se narodili před rokem 1975, jistě si pamatuje pračky, které když už se koupily, dokázaly prát pro dvougenerační barák klidně i patnáct, dvacet let. To my si už dnes o takovém luxusu můžeme nechat leda zdát. Spotřebiče, které kupujeme, nám odcházejí po pěti letech, dožívají se maximálně osmi let, a to jenom v případě, že si připlatíte.

Jak se zorientovat v nabídce, která dnes na českém ale i světovém trhu panuje? Laik vidí tak maximálně rozdílnou velikost pračky, dva druhy způsobu plnění a barvu, tím to hasne.
Největší slabina praček? Máchání! Podle testu specializované firmy na testování praček vyšlo najevo, že největší vliv na výkon, ale i životnost pračky má právě máchání. To se pozná podle odstředění vody a také podle toho, na jaké otáčky dokáže pračka pracovat.
buben pračky
–          Perete i nově koupené oblečení?
Měli byste. Zvlášť pokud trpíte na alergie nebo astma. Pokud jste alergičtí na prach nebo chlupy, měli byste své prádlo máchat dvakrát. I to velmi negativně ovlivňuje životnost vaší pračky.
Která pračka vydrží nejdéle?
Test neprokázal, že by v jednotlivých pračkách byl kdoví jaký rozdíl. Vlastně se dokonce ukázalo, že pračka značky Bosh za třináct tisíc korun vydrží déle a má kvalitnější proces máchání než pračka dražší o více než patnáct tisíc korun.