S miminkem můžeme plavat hned po zahojení pupíčku. Začít třeba nejprve můžeme s miminkem doma a to ve vaně, teplota by měla být 36°C. Nejprve jen tatínek s miminkem a od šestinedělí pak může maminka. Miminko je v příjemné teplé vodě, vychutnává si lásku, klid, uvolnění, pohybuje se. Je nutné si uvědomit, že dítě se naučí plavat základně od třech let, takže tady jde spíše o to, aby se dítě naučilo pohybovat se ve vodě. 

Plavání miminek

Je to vlastně jeho první kontakt s vodou. Miminko je super jemně vozit po vodní hladině. Nejprve pomalinku v polosedě, dítě pomalinku na vodní hladině houpejte. A jakmile otevře pěstičky, uvolní se, pak můžete miminko položit na vodní hladinu na zádička. Miminko držte tak, aby se cítilo bezpečně a spokojeně. Miminko se takto seznamuje příjemně s vodou, vodním prostředím, můžete mu říkat různé básničky, zpívat písničky.

Od šestého měsíce věku dítěte můžete s miminkem plavat v bazéně. Teplota vody by měla mít 28°C- 32°C a vše musí splnit hygienické podmínky, což k tomu jsou určená plavecká centra, městské plavecké bazény. Snad každý plavecký bazén nabízí pro rodiče s malými dětmi kojenecké plavání v určité dny a časy a vše vede paní učitelka plavání, využívá k tomu i různé balonky, destičky a podobně. Vše se může doprovázet písničkami, básničkami.

Půlroční dítě se spíše vozí po vodní hladině, naučí se postupně pod dohledem i povozit po bříšku, vydechovat do vody…

Když mu je jeden rok, učí se potápět, padat do vody, zkoumat vodu, učí se nejlehčí plavecké cviky, spíše zde jen plavecké pohyby nohama.

Dokonalé seznámení s vodou

Ve třech letech se už může dítě naučit znak.

Výhodou kojeneckého plavání je nejen to, že plavání a pobyt ve vodě je sám o sobě zdravý, ale také se dítě naučí ve vodě pohybovat. Protože je vedeno už od malinka, stane se dobrým plavcem. Dítě je uspokojené, spokojené, prospívá, spinká pěkně a baští. Ve vodě vykonávat pohyb je mnohem snadnější než na suchu, zlepší si tak trávení a pak ho nebolí bříško kvůli „prdíkům“.

Dítě je sportovnější, má lepší sebevědomí, lépe se učí nové věci, lépe se naučí různé sporty, cvičení. Je zdravější, více otužilé. Děti se díky kojeneckému plavání, alespoň by se plavání měli věnovat v podstatě od narození do svých tří let, mnohem více bystré, mají mnohem více vyvinutou psychomotoriku, snadněji se zapojí do kolektivu…