K psychologovi nepůjdu, nejsem přece blázen!  Také máte tuto větu spojenou s dobou přede 10 a více lety? Nebo se stále drží i vás? Pojďme to změnit! Dnes je naopak návštěva terapie skloňovanější než pravidelné zubařské prohlídky.

Můžeme je také považovat za prevenci zdraví – toho duševního! Nemoci duše se často opomíjí, protože nejsou vidět a některé není možné ani fyzicky prokázat – vy přesto víte, že s vámi není něco v pořádku. A při dlouhodobém opomíjení nakonec propukají i ty fyzické nemoci. Bez neřešení prvopočátku se však léčí obtížně. Věta “je to v hlavě” není frází, tam skutečně téměř vždy potřebujeme začít.

Smutek nebo deprese?

Jak si vybrat toho správného terapeuta i druh terapie?

Nejsnazší je dát na doporučení našich blízkých. Pokud jsme však my těmi revolucionáři, co jdou první, bude muset stačit internet. Vyhledejte si odborníky ve vašem okolí a srovnejte informace, které o nich najdete. A klidně se rozhodněte na základě těch nejiracionálnějších sympatií. A pokud vás vaše první návštěva zklame, neodsuzujte celou tuto misi. Vyzkoušejte více terapeutů a toho pravého poznáte. Druhů terapií existuje také nespočet. Notoricky známá je hypnóza, během které vytahujeme hluboce uložené zážitky. Oblíbené jsou i rodinné konstelace, které vycházejí z psychodramatu a pomáhají nám odhalit zažité nefunkční vzorce chování. Pokud vás láká i prostor mezi “nebem a zemí”, můžete vyzkoušet můžete i regresivní terapii, která vás slibuje vrátit do minulých životů.

Ordinace psychologa

Ptáte se, proč něco takového podstupovat, když zrovna žádné psychické ani vztahové obtíže neprožíváte? Součástí terapie může být i lepší sebepoznání. Uvědomit si vzorce, které člověk nevědomky následuje, aniž by mu dávaly smysl. Zamyslet se nad svým životem po položení těch správných otázek. Ano, tomuhle typu seberozvoje se můžete věnovat i sami – trénovat meditační techniky, číst knihy. S terapeutem se můžete dostat dál a někteří lidé potřebují více postrčit a lidštější vysvětlení, než nabídne samostudium.