Pokud si chcete půjčit peníze, bude si banka ověřovat vaši platební morálku právě přes registry dlužníků. Nebo bude po vás chtít výpis, aby vám pak řekla, že je neplatný, takže jste vy si jej platili zbytečně. Běžná situace.

Bankovka

Registrů je u nás několik, a ani autor článku je nemohl dohledat naprosto všechny. Pozor na to, některé jsou falešné. Vy sice zaplatíte požadovanou částku, ale v horším případě se již nikdo neozve, nebo v tom lepším dostanete nějaký výpis s bezcennými údaji. Takže toto je třeba si pohlídat a už v bance se zeptat, ze kterého přesně registru chtějí informace a nechat si to napsat písemně pro pozdější případnou žalobu.

My si je zde nebudeme jmenovat, když tak jen zkratkovitě pár těch nejvyužívanějších a pak se budeme věnovat jen tomu jednomu.

Takže jsou to BRKI, NRKI, REPI a například ještě CRIF.

My se však podíváme na SOLUS rafinovaně se maskující pod ušlechtilým krycím názvem zájmové sdružení právnických osob.

Tato věc byla založena roku 1999 funguje dodnes. Systém je jednoduchý, přispívající organizace sem dávají osobní a soukromá data osob, která jim kdykoli poskytnou společnosti, která tato data, nebo údaje, mají. Pokud jste někdy někde dali komukoli do ruky svůj občanský průkaz, může vás do SOLUSu nechat zapsat.

Přirozeně, že zaslané údaje pak může odstranit zase jen on.

Nebudeme zde rozebírat nic kolem toho, protože je to bruslení na tenkém ledě. Prostě a jednoduše, toto je registr, kde se ocitnete i tehdy, pokud jste nezaplatili za plyn, za telefon, nebo jiné společnosti. A budete-li potřebovat půjčit, utřete.

Cizí měna

Je zde však nebankovní hypotéka bez registru, která záznam toleruje a půjčí vám i tehdy, pokud jej zde máte. Tedy, záleží jaký, a jasně že jich tam nesmí být více. Protože pak vám nepůjčí nikdo. Ale nebankovní hypotéka bez registru to dokáže tolerovat a peníze půjčí velmi rychle.