Obětovat týden dovolené nebo prodloužený víkend na prohlídku pražských památek? Proč ne, rozhodně nebudete litovat, jestliže vyrazíte do centra brzy ráno, kdy většina zahraničních obdivovatelů hlavního města ještě spí. A preferujete-li klidné ubytování na okraji městské aglomerace, zvolte levný, ale vkusně a prakticky zařízený byt z Praha ubytovny na Černém Mostě.

Neměli byste si však nechat ujít prohlídku „stověžaté matičky měst“ pěkně z výšky.

Praha je nesmírně členité město postavené sice v relativně nízké nadmořské výšce, ale v kopcovitém terénu, v sevření Středočeské pahorkatiny, Křivoklátské vrchoviny a vrcholků přírodního parku Džbán. Pouze severní okrajová sídliště se nachází v rovinatém návrší Středolabské tabule, ale i odtud vás neminou zajímavé výhledy, zvláště směrem na Polabí, podhůří Krkonoš a Jizerských hor.

Pražské mosty

My bychom vás však rádi pozvali na některé pražské vyhlídkové body, které by si žádný návštěvník srdce Evropy neměl nechat proběhnout mezi prsty. Některé jsou doslova „profláknuté“, jiné ovšem tak rozšířené v povědomí turistů nejsou.

Mostecká věž na Malé Straně – Karlův most střeží celkem tři věže. Za Křížovnickým náměstím stojí Staroměstská mostecká věž a na druhé straně mostu najdete Juditinu věž a Malostranskou mosteckou věž. Ta je přístupná jako vyhlídkový bod, pochází z roku 1464, je vysoká 43 metrů a pohled z horního ochozu vám přiblíží atmosféru, jakou tu prožívali lidé v období středověku.

Místodržitelský letohrádek – v místech bývalé gotické tvrze v pražských Holešovicích se dnes vyjímá jako klenot renesanční letohrádek, přestavěný do novogotické podoby na počátku 19. století. Tento historický skvost můžete obdivovat v průběhu celého roku, ale především si odtud nenechte ujít nádherný pohled na park Stromovka. Je to jedno z nejkrásnějších pražských panoramat, o jehož existenci neví ani mnozí Pražané.

panorama Prahy z Petřína

Velká strahovská zahrada – Petřínskou rozhlednu zná každý a pravděpodobně při návštěvě Prahy na její vrchol vystoupí, ale jen někteří lidé se vydají z Petřína promenádou Raoula Wallenberga k Památníku národního písemnictví na Strahově. Cestou narazíte na vyhlídkový bod, který patří k nejfotogeničtějším v celé Praze. Pokud chcete fotografovat celé pražské panorama, tohle je to pravé místo. Pod vámi se rozprostře Velká strahovská zahrada s vinicemi, Jánský vršek a vlevo Pražský hrad.