Dnes se spolu zkusíme podívat, podle čeho a jak správně se rozhodnout při koupi bojleru. Nejdříve byste se měli zamyslet, kolik osob žije s Vámi ve společné domácnosti, aby kapacita byla dostačující. Nechcete přece, aby před Vámi šli 2 děti, manželka a Vy jste potom neměl teplou vodu J. Pak by Vás mělo zajímat, kolik vody spotřebujete během dne. Jestli máte dostatek místa pro jeho umístění a nakonec, nejdůležitější otázka, jako energii budete pro kotel využívat? Bude to plyn, elektřina, solární energie či jiná?

tepelná čerpadla v hale

Trh nabízí neskutečné množství bojlerů, co se týká typu a modelů. Důležité je se nejdříve zorientovat podle konstrukce. Ty se dělí na tyto typy: Zásobníkové tlakové ohřívače, průtokové ohřívače a zásobníkové beztlaké ohřívače.

ZÁSOBNÍKOVÉ TLAKOVÉ OHŘÍVAČE VODY

Jde o klasické objemové válce – bojlery. V domácnostech se s nimi můžeme setkat v koupelně či ve sklepě. Umisťují se do domů, kde je vysoká spotřeba vody. Jejich objem se pochybuje od 50l a výše. Tento typ může zároveň sloužit i jako ohřev místností – pokud je napojen na ústřední topení. Jeho nevýhody jsou, že ztrácí teplotu vody při přenosu potrubím, a jakmile se vyčerpá teplá voda, déle se na novou musí čekat. Ale i tak jde o nejoblíbenější typ bojleru.
tři bojlery

PRŮTOKOVÉ OHŘÍVAČE VODY

Jak napověděl název, tento typ vodu ohřívá při jejím průtoku. Nemají tedy žádný zásobník na teplou vodu. Jejich umístění bývá většinou pod kohoutkem či umyvadlem. Jsou skladné, tepelná ztráta vody je minimální, protože ohřejí jen vodu, která se ihned spotřebuje. Negativa tohoto typu jsou ta, že spotřebují mnoho energie k ohřevu vody a každý kohoutek musí mít vlastní ohřívač. Proto je nejvhodnější na chaty, chalupy, či do dílny.


ZÁSOBNÍKOVÉ BEZTLAKOVÉ OHŘÍVAČE VODY

Tento typ se montuje pod umyvadlo či nad něj, protože dodává teplou vodu pouze do jednoho místa v domě. Jeho objem je zhruba 15l. Jelikož je tak malý, nezabere mnoho prostoru. Jsou velice ideální do malých prostor – ať jde o byty, chaty či dílnu, stačí totiž na umytí nádobí nebo rukou.

Podle typu ohřevu můžeme bojlery řadit do těchto skupin:

·         ELEKTRICKÝ – Má nižší pořizovací cenu, je bezpečný, můžete si nastavit ohřev vody na noční proud. Jeho nevýhodou je pomalý ohřev.

·         PLYNOVÝ – Jeho kladem je levný a rychlý ohřev vody, ale nevýhodou bývá vyšší pořizovací cena.

·         KOMBINOVANÝ BOJLER – Ohřívá vodu pomocí dvou energií (ať již solární, plynu, elektřiny, tuhých paliv), proto si můžete být jisti, že budete mít teplé vody dostatek i při nějaké poruše. Jeho negativem je vysoká pořizovací cena a napojení na dva druhy energie.

·         AKUMULAČNÍ BOJLER – Jsou ekonomické, mají dlouhou životnost. Mohou také ohřívat vodu při výpadku elektřiny, jelikož mohou používat k ohřevu zbytkové teplo. Negativem je vyšší pořizovací cena a ohřev vody se váže na jiný tepelný zdroj.

Pokud si nejste jistí velikostí, volte raději ten větší. Orientovat se také můžete podle recenzí či nezávislých testů.

 


Related Post