S podnikáním můžeme začít jako OSVČ a začít tak vydělávat sami na sebe. Samozřejmě to není jen tak, přičemž co se týče daní může být pro nás výhody paušál.

Podnikání jako OSVČ

Vlastní cesta

Ve velké míře lidé pracuji ve firmách jako zaměstnanci, protože to nám dává určitou jistotu. Je to díky tomu, že v seriózní společnosti máme jisté, že nám k určitému datum vyplatí měsíční mzdu, když budeme dobře odvádět svou práci. Můžeme však jít i jinou cestou, a to konkrétně vlastním podnikáním jako osoba samostatně výdělečně činná. Musíme si však nejprve uvědomit možná rizika, protože naše podnikatelská činnost se nemusí uchytit, a nakonec místo výdělku peníze proděláme.

pomůcky k podnikání

Jde tu hlavně o nápad a jeho provedení v praxi, aby vše klaplo. Dobře si promyslete podnikatelský záměr, který následně sepište. Nemělo by jít o žádnou dlouhou povídku, ale o dokument, který je založený na faktech, takže se tu dočteme třeba v čem a jak chceme podnikat, kdo je naše cílová skupina, jaké máme cíle, a tak dála. Zpravidla se do něj píšu i výsledky analýz, protože je dobré mít průzkum, podle kterého můžeme zjistit, jestli o naše produkty či služby bude zájem.

Daně a povinnosti

Stát se OSVČ není že zákona až tak jednoduché, protože se jedná o soustavou výdělečnou činnost, a proto musíme dodržovat všechny povinnosti. Začíná na tím, že si půjdeme založit příslušnou živnost, přičemž těch je více druhů, takže si nastudujte, která bude pro Vás nejvýhodnější. Podmínkou je být svéprávný dospělí člověk, který nespáchal trestný čin týkající se podnikání. U některých specializovaných živností je potřeba i odborná způsobilost.

podnikající člověk

U volných se nemusíme ničím prokazovat, takže založení je naprosto snadné. Naopak koncesované živnosti jsou pro získání mnohem složitější, protože musí být schváleny místním orgánem. Další velmi důležitou součástí podnikání jsou daně, které musíme vždy správně odvádět. Určitě byste měli vědět o možnosti OSVČ paušálu, protože u řady živností se nám to více vyplatí a na daních zaplatíme méně. Tento paušál není povinný, ale když se nám vyplatí, tak proč toho nevyužít.