Ať z nich vyrostou správňáci

.

Být maminka na sto procent je únavné, úmorné, vysilující. Ale na druhou stranu je to krásné a naplňující. Učit malého človíčka prvním slovíčkům nebo rozeznávat zvířátka, kytičky a zvuky, je to nejkrásnější období, které můžeme zažít. Ano, únava je šílená. Zvlášť v období, kdy začnou padat nekonečné otázky a k tomu se přidá vzdor, to pak nejedna z maminek přemýšlí, proč vlastně to mrně chtěla. Ale kdykoli se na něj podívá, ví to naprosto přesně. Takový silný cit, jako k našemu potomkovi, už k nikomu jinému nepocítíme. Proto je důležité, abychom je vychovávaly správně.

kluci s kloboukem

Je jasné, že i my si zasloužíme odpočinek. Ale to neznamená, že dítě upíchneme u tabletu nebo mobilu, abychom si v klidu vypily svou kávu. I když naše malé zrovna nespí, může se samo věnovat nějaké hře. Se stavebnicí, s panenkou, autíčkem, prohlížet si knížku nebo si může malovat. Že každou chvíli přijde něco ukázat, nebo říct? Tím přeci nikoho neruší. Jen to chce ho naučit, že mu nemůžeme být k dispozici 24 hodin denně, protože také si potřebujeme odpočinout, abychom si později mohli naplno hrát. Třeba venku s míčem. Nebojte se, že se váš potomek bude nudit, když mu nebudete neustále vymýšlet zábavu. A jestli ano, nic se neděje. Chvilka nudy, kdy si samo musí vymyslet, co bude dělat, ještě nikomu neublížila.

Nechte ho „dýchat“

Pamatujete si na své vlastní dětství? Také jste neměla maminku za zády, která by byla připravená s vlhčeným ubrouskem, aby vám okamžitě utřela špinavé ruce nebo dávala pozor, abyste si neumazala tepláky. Jestli se bojíte o oblečení, protože bylo drahé, tak kupte něco levnějšího, v čem si bude vaše dítě moct venku zablbnout a nebude muset pořád na sebe dávat pozor.
máma se syny

Slušnost je důležitá

Je hezké, když ho naučíte, že když si dospělí povídají, nemůže vám skákat do řeči a všelijakým způsobem na sebe upozorňovat. Když před rozpovídaným hovorem dáte přednost jemu, začne mít pocit, že je natolik důležité, že VŽDY a od každého bude mít přednost. Protože i ten druhý, se kterým si povídáte, bude muset počkat, až se mu zase budete věnovat.

Učte ho, jak se správně chovat k dospělým, resp. starým lidem. I vy jednou zestárnete, a pokud si nebude vážit lidí, kteří také byli kdysi dětmi, mladými a nakonec zestárli, nebude si vážit ani vás samotných.

Vaše přítomnost je důležitá

Neuplácejte dítě předraženými mechanickými hračkami, z toho nepozná, že ho máte rádi. Buďte s ním a povídejte si. Čtěte mu, když odpočívá, zpívejte se s ním. Je jedno, jestli vyluzujete falešné zvuky. Pro děti je důležité, že jsou to vaše zvuky a ne puštěná dokonalost z počítače, nebo z CD. Vaše objetí je nenahraditelné. Stejně jako pohlazení nebo polibek.

Jestli zažijete pak i klidnou pubertu a potomek se vám bude svěřovat se svými problémy i radostnými věcmi, budete se moct poplácat po rameni a říct, že je z něj správňák. A to vaši zásluhou.

.

Ať z nich vyrostou správňáci
5 (100%)2
.